Dlaczego ciężarówki nie zatrzymują się na autostradowych bramkach?

Bramki do poboru opłat są nieodłącznym elementem wielu autostrad, nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Poruszanie się po drogach szybkiego ruchu bardzo często jest związane z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty przez kierowcę. Wówczas kierowca musi ustawić się w kolejce do bramki i uregulować opłatę odpowiednią za pokonany odcinek autostrady. Na bramkach nie muszą zatrzymywać się ciężarówki, wystarczy, że przejadą przez odpowiednie stanowisko i mogą jechać dalej w trasę.

TIR na autostradzie bez bileciku

Dzieje się tak dlatego, że w Polsce funkcjonuje tzw. elektroniczny system poboru  opłat, inaczej zwany viaTOLL. Jest to myto, pobierane za przejazd odcinka drogi krajowej. Ma na celu zasilanie Krajowego Funduszu Drogowego. Opłata ta dotyczy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. W skład tego systemu wchodzą bramki instalowane w miejscu poboru opłaty na drodze szybkiego ruchu oraz urządzenia viaBOX instalowane w pojazdach. Dlatego opłata pobierana jest bez konieczności redukcji prędkości lub zatrzymywania się, w sposób automatyczny w chwili, gdy ciężarówka przejeżdża pod bramką i odczytuje dane z urządzenia w oparciu o technologię komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu. O tym, że opłata została naliczona informuje kierowcę pojedynczy sygnał z urządzenia i otwierająca się bramka. Firma transportowa, na którą jest zarejestrowany viaBox ma stały wgląd do wszelkich transakcji i przejrzyście wyszczególnione miejsca, godziny i kwoty pobrane za przejazd pojazdu. Opłaty są pobierane z indywidualnego konta firmy, na które ta wpłaca dowolną kwotę i musi je na bieżąco monitować, gdyż za nieopłacony przejazd przez bramkę wystosowany zostanie mandat.

W jakim celu wdrożono elektroniczną ewidencję ciężarówek?

Taki system opłat ma na celu usprawnienie pracy kierowców ciężarówek, a także nieprzerwanie transportu towarów, znajdujących się w ciężarówce. Bardzo często kierowcę nagli czas, w którym musi zrealizować dany przewóz, dlatego tak ważne jest wyeliminowanie niepotrzebnego zatrzymywania się. Zautomatyzowany system ułatwia także rozliczanie z firmą transportową, do której floty należy dany pojazd, a cała lista transakcji znajduje się na koncie indywidualnym klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *