Dokumenty potrzebne przy kontroli policyjnej pojazdu

Każdy, kto kiedykolwiek został zatrzymany do kontroli drogowej, wie, jakie emocje towarzyszą temu zdarzeniu. Niezależnie od tego, czy mamy na sumieniu przekroczenie prędkości, lub inne wykroczenie w ruchu drogowym, czy jest to zupełnie przypadkowa kontrola. Aby ta przebiegła sprawnie i nie przysporzyła nam zbyt wielu kłopotów, warto pamiętać o obowiązkach kierowcy.

Nowelizacja ustawy- Prawo o ruchu drogowym

Poruszając się po polskich drogach, od 1 października 2018 r. nie musimy już posiadać przy sobie fizycznie dowodu rejestracyjnego oraz polisy ubezpieczeniowej OC dotyczącej danego pojazdu. Nie zwalnia to jednak z konieczności posiadania tych dokumentów w ogóle, a także pilnowania ich terminów ważności. Natomiast od 5 grudnia 2020 r. nie mamy obowiązku posiadać przy sobie również prawa jazdy podczas prowadzenia pojazdu. Dotyczy to właścicieli lub współwłaścicieli pojazdów oraz osób posiadających prawo jazdy wydane w Polsce.

Dane z dokumentów gromadzi i przetwarza Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, inaczej CEPiK. Dostęp do jej zasobów posiadają organy administracji, uprawnione służby, a także wszyscy obywatele. Służby, które mają dostęp do bazy CEPiK to te, w których uprawnienia wchodzi kontrola i zatrzymanie pojazdu wraz z kierowcą i są to: Policja, Straż Miejska, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa oraz Inspekcja Transportu Drogowego.

Jakie dokumenty warto ze sobą mieć?

Najważniejszym dokumentem, który kierowca kierujący pojazdem w momencie kontroli powinien przy sobie posiadać, jest dokument potwierdzający jego tożsamość. Może to być dowód osobisty lub prawo jazdy. Za brak takiego dokumentu grozi mandat do 250 zł. Pamiętajmy jednak, że posiadanie kompletu dokumentów są dla kierowcy dużym ułatwieniem w przypadku kolizji, czy wypadku.

Przywilej nieposiadania przy sobie dokumentów fizycznie jest dużym ułatwieniem dla zapominalskich. Pamiętajmy jednak, że służby kontrolujące mają prawo uzyskać od nas informację, gdzie owe dokumenty się znajdują. Pamiętajmy jednak, że elektroniczne systemy potrafią  czasami się zawiesić lub z opóźnieniem aktualizować dane, dlatego warto zaopatrzyć się w aplikację mObywatel. Są w niej dostępne elektroniczne wersje naszych dokumentów, które w kryzysowych sytuacjach mogą okazać się przydatne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *